KOMÓRKI MACIERZYSTE

Komórki macierzyste mają unikatową możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej.

Pozyskiwanie komórek macierzystych na drodze cienkoigłowej liposukcji, umożliwia otrzymanie dużej ilości komórek liczonych w milionach, co pozwala na zastosowanie jej w terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały kilkutygodniowej hodowli komórkowej w warunkach laboratoryjnych, co ograniczało zastosowanie kliniczne.

Terapia ta polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, a następnie po krótkim jej przygotowaniu, wstrzykuje się gotowy preparat w chorobowo zmienione miejsce. Implantowany preparat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg może odbywać się w nieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, dożylnym. Jedną z głównych zalet tej metody jest jego mała inwazyjność, jednoczasowość (brak konieczności namnażania komórek w laboratorium) i mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od jego zakończenia.

Główne wskazania do zastosowania komórek macierzystych:

  • zmiany degeneracyjne (zwyrodnienia) stawów (kolanowy, skokowy, biodrowy)
  • entezopatie (łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka)
  • zaburzenia i opóźnienia zrostu kostnego
  • świeże i przewlekłe uszkodzenia chrząstki stawowej (stawu kolanowego, skokowego czy     nadgarstka)
  • wspomaganie w leczeniu złamań kostnych
  • jednoczasowe leczenie w rewizjach i protezoplastykach z użyciem przeszczepów kostnych
  • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)
Ortopedia regeneracyjna

Pozostaw kontakt - oddzwonimy

Wyślij